| Täna algavad ELFi talgud väärikal Nedrema puisniidul |
|
|
5.juuli 2012 Täna algavad ELFi looduskaitsetalgud Pärnumaal, Koonga vallas, Euroopa suurimate sekka kuuluval Nedrema puisniidul. Talgutööd tehakse madalsoo alal, millelt võsa maha võtmine avab puisniidu lõunakülje ning teeb puisniidu avaramaks ja vaated veelgi kaunimaks.
Pildil Nedrema puisniit talguliste ootel Puisniidud on pärandkooslused, mis on väga liigirikkad ning selle rikkuse kaitsel on vaja pidevat inimese abi. Kohalik Nedrema puisniidu hooldaja ja loodustalunik Urmas Vahur tõdeb: „Talgutöödeks väljavalitud alad on väga olulised, kuna on esiteks väga hea veerežiimiga ning teiseks on need alad kunagi olnud niidud, kus inimene on heina teinud. See tähendab, et just inimese hoolt vajab see ala ka edaspidi, kuna siinsed haruldased liigid on selliste elutingimustega harjunud.“ 80 hektari suurune Nedrema puisniit on üks Eesti ja Euroopa suuremaid puisniite, mida lisaks hooldamisele peaaegu igal aastal veelgi laiendatakse. ELFi talgukorraldaja Siim Kuresoo sõnul on suure pindalaga puisniidul oluline osa elurikkuse hoidmisel: „Nedrema puisniidu laiendamine on kui sealse elurikkusele stabiilsusmehhanismi tagamine – mida suurem on pärandkoosluse pindala, seda suurem on tõenäosus, et kaitsealused liigid jäävad seal püsima.“ Tosina talgulise abiga on plaanis nelja päeva jooksul puisniitu laiendada, eemaldades selleks madala võsa, mis on kasvanud kuivendusest mõjutatud madalsooalale. Lisaks talgutööle ootab rahvusvahelist talguliste seltskonda ka loodusmatk ning põnev paadiretk vaid 5–10 meetri laiusele, kuid tervelt nelja kilomeetri pikkusele Oosääre laiule.
Madalsoo ala, kus talgutööd tehakse Loodustalgud on kogu maailmas üha suuremat populaarsust võitev viis puhkuse ja vabatahtliku töö ühendamiseks. Kevadest sügiseni toimuvad ELFi talgureisid mitmesugustel looduskaitsealadel ja rahvusparkides kestavad tavaliselt kolm kuni viis, vahel kuni 10 päeva. Talgutel tehakse looduskaitselisi töid, tutvutakse ümbruskonnaga ning käiakse matkarajal või kuulatakse kohaliku looduse tundja pajatusi. ELFi talgutele registreeruda ja nende kohta lugeda saab www.talgud.ee. Nedrema puisniidu talguid rahastavad SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja RMK. Lisainfo Tarmo Tüür, ELFi talgute projektijuht, See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud. , tel (+372) 53 411 020 Urmas Vahur, loodustalunik, Nedrema puisniidu hooldaja, tel (+372) 53 476 454 |